Malowanie proszkowe jest procesem pozwalającym wykończyć i zabezpieczyć powłokę danego elementu. Farba (w formie suchego proszku) nakładana jest przy użyciu sił elektrostatycznych na powierzchnię detalu. Bardzo ważnym etapem jest tu również wykorzystanie wysokiej temperatury, która umożliwia utwardzenie powłoki, zwiększając tym samym jej trwałość. Z tego względu, lakierowaniu proszkowemu mogą podlegać elementy dobrze reagujące na ciepło oraz wykonane z metalu (by możliwe było przewodzenie naelektryzowanych cząstek).
Powlekanie proszkowe może przebiegać w oparciu o jeden z dwóch procesów: termoplastyczny lub termoutwardzalny. Pierwszy z nich zakłada wykorzystanie farby proszkowej, która na skutek działania wysokiej temperatury, zmienia postać (na płynną) i równomiernie pokrywa cały detal. Drugi proces zmierza do osiągnięcia tego samego efektu, ale proszek zawiera dodatkowe substancje chemiczne, które wspomagają łączenie się ze sobą poszczególnych cząstek farby i dodatkowo podnoszą wytrzymałość powłoki.
Ważnym etapem, poprzedzającym powlekanie proszkowe, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, która ma być poddana lakierowaniu. Oczyszczenie elementu i usunięcie zanieczyszczeń (zwłaszcza oleju) poprawia przyczepność proszku i podnosi walory estetyczne elementu (pomalowana powierzchnia jest gładka i jednolita, bez zgrubień i zacieków). Dobre zabezpieczenie detalu przekłada się również na większą wydajność całego procesu – lepsze przyleganie farby ogranicza jej zużycie i umożliwia uzyskanie cienkiej, ale zarazem trwałej powłoki.
W trakcie malowania farba (w formie proszku) rozpylana jest na detal a następnie utwardzana w piecu lakierniczym w wysokiej temperaturze (powyżej 150° C) od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W efekcie nagrzewania farba topi się i ulega polimeryzacji, dzięki czemu, początkowo delikatna struktura, finalnie zmienia się w twardą i jednolitą powłokę, odporną na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne.
Malowanie proszkowe ma wiele korzyści:
- Pierwszą z nich jest znacznie większa trwałość powłoki w porównaniu z tradycyjnym malowaniem (czyli przy użyciu farb na bazie rozpuszczalników).
- Drugą zaletą jest uzyskanie satysfakcjonującego efektu po nałożeniu zaledwie jednej warstwy farby – pozwala to nie tylko zmniejszyć użycie proszku, ale również zaoszczędzić czas i skrócić cały proces malowania.
- Po trzecie, farby proszkowe, w porównaniu z tradycyjnymi, są bezpieczniejsze dla środowiska, ponieważ nie zawierają w składzie rozpuszczalników.
- Farby proszkowe mają zróżnicowaną teksturę oraz występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, przez co umożliwiają nie tylko trwałe, ale i w wielu przypadkach dekoracyjne pokrycie elementu.
- Nanoszenie farby jest możliwe zarówno w pionie jak i w poziomie, a dzięki łatwemu i równomiernemu rozpylaniu powłoka pozbawiona jest zacieków i nieestetycznych rozwarstwień.
Więcej informacji w sekcji: proces technologiczny.
Autor: Lakiernia Proszkowa Wrocław – RAL sp. z o.o.